מגן שמשון

מתוך מכביפדיה

מגן שמשון

מגן שמשון מפעלים.jpg
מכבי תל אביב - מחזיקת גביע שמשון 1925
מגן שמשון היה טורניר כדורגל ישראלי של קבוצות מרכז מכבי. הטורניר התקיים חמש פעמים בין השנים 1923-1927. מכבי זכתה בטורניר זה פעמיים, בשנים 1925 ו1926, והיא שיאנית הזכיות במפעל זה, במשותף עם מכבי נס ציונה.

היסטוריה

מגן שמשון.jpg
כתבה אודות גמר "מגן שמשון" השלישי.
"דאר היום", 27 ביוני 1926

בשנת 1923 יזמה הסתדרות "מכבי" משחקי גביע לקבוצותיה. אלה היו משחקי הגביע הראשונים לקבוצות העבריות בארץ-ישראל.

המידע אודות משחקים אלו נלקח מתוך ביטאון "המכבי", שכתב עליהם באופן חלקי, שכן העיתונות העברית באותה תקופה מיעטה לדווח על התחרות.

  • בשנת 1924 זכתה בגביע מכבי נס-ציונה בשנית. פרטים נוספים אודות התחרות לא ידועים, ואין מידע לגבי חלקה של מכבי בטורניר זה, כמו גם זהות הקבוצה עליה גברה מכבי נס ציונה בגמר.
  • בשנת 1925 זכתה בגביע מכבי תל אביב לראשונה בתולדותיה. מכבי ניצחה במשחק הגמר את מכבי פתח תקווה בתוצאה 0:7. את השערים לזכות מכבי כבשו אייבי וילסון (שלושער) ושמעון (לומק) לאומי (צמד), לא ידוע מי כבש את שני השערים האחרים.
  • בשנת 1926 השתתפו בתחרות שמונה קבוצות בלבד, ובגביע זכתה שוב מכבי תל אביב, בפעם השנייה בתולדותיה לאחר שהביסה 1:6 את מכבי ירושלים במשחק הגמר. מספרן המועט של המשתתפות והעדר טקס לכבוד פתיחת המשחקים וסיומם, נבעו בעיקר מבעיות ארגוניות של החבר הארצי של הכדורגל (התאחדות הכדורגל של "מכבי") בשנה זו. מהדו"ח של "מכבי" לשנת תרפ"ו אנו למדים כי הסתדרות "מכבי" מיסדה את משחקי "מגן שמשון" וקבעה לגביהם חוקה מפורטת חדשה. ביטאון "המכבי" של אוקטובר 1926 המביא את חוקת המשחקים, מגדיר אותם כמשחקי גביע שבהם אמורה להשתתף רק אגודה "השייכת להסתדרות הארצית ה'מכבי'", ויש להניח כי העובדה שבאותה השנה החלו להיווסד קבוצות "הפועל", היא זו שהביאה לציון מפורש של "מכבי" על "בעלותה" עליהם.
  • בשנת 1927 התקיימו משחקי "מגן שמשון" בפעם האחרונה, ובמשחק הגמר בירושלים גברה מכבי-הגיבור חיפה על מכבי חשמונאי ירושלים 0:4. משחק זה היה המשחק האחרון במסגרת טורניר זה, שחדל מלהתקיים עם ארגון משחקי הגביע הארץ-ישראלי (גלגולו המוקדם של גביע המדינה) בשנת 1928.

לקריאה נוספת

ספרים
  • מכבי תל אביב - 100 שנים ראשונות, אשר גולדברג ודני דבורין, 2006

כתבות