משחק: 11-12-1936 הפועל תל אביב נגד מכבי תל אביב - הליגה הארצית

מתוך מכביפדיה

ניווט לחלקי העמוד

תאריך: 11 בדצמבר 1936
מסגרת: הליגה הארצית, מחזור 9 (1935/36)
אצטדיון: מגרש התמרים (חוץ)
צופים: 7500
  משה פוליאקוב
הרכב:
יוחנן סוקניק
 
משה זימון
אמנון חרל"פ
 
פורי קראוס
 
יוסף בקשי
זלמן למין
זלמן פרידמן
שוקה ברשדסקי
אברהם נודלמן
ספסל:
2 - 3
35' פורי קראוס
20' יוחנן סוקניק
9' אמנון חרל"פ
סיכום משחק
הדרבי הזה היה אחד מהדרבים הכי גדולים של מכבי תל אביב, כבר בדקה ה-9 כבשה הפועל את השער הראשון במשחק - אמנון חרל"פ ניצל כדור הפקר בין שני מגני מכבי, רזניק וליברמן, ודחק פנימה מקרוב - 0:1 להפועל. בדקה ה-20 גדלה המבוכה בשורות מכבי כאשר יוחנן סוקניק, התותחן של הפועל, בעט כדור חופשי ממרחק 22 מטרים לרשת העליונה מבלי שסידי הצעיר הספיק לנוע בין הקורות אל הכדור – 0:2 להפועל.

מיד לאחר מכן הורחק הרץ המרכזי של מכבי, יעקב זליבנסקי, והשאיר את הקבוצה בעשרה שחקנים. המשחק הפך אגרסיבי וקראוס הורחק בעקבות פגיעה שלו בנתן פנץ הצעיר. הפועל, כמו יריבתה, המשיכה לשחק עם עשרה שחקנים.

בדקה ה- 43 פרץ פנץ ומסר את הכדור לבית הלוי וזה כבש שער מצמק למכבי מתוך תיבת החמש - 1:2 להפועל במחצית. השחקנים והצופים ידעו שמשחק זה יכריע את האליפות והמתח ביציעים היה בשיאו. במכבי הפך פריץ דוננפלד, מיוצאי הכח וינה, לאיש המרכזי שניווט את המשחק.

בדקה ה-60 מסר דוננפלד את הכדור לחברו פרי נויפלד על קו האמצע. נויפלד היה שחקן נבחרת הנוער של הונגריה, שהשתקע בת"א, התגייר והקים משפחה בארץ ישראל. נויפלד הצנום פתח בכדרור סולו, שחובבי הכדורגל באותה תקופה דיברו עליו ימים רבים. הוא חלף על פני שישה שחקני היריבה בדרכו לפינת הרחבה השמאלית, משם שלח כדור חזק לרשת העליונה וקבע 2:2.

אפילו השוער ברגר מחה כפים כמחווה על המבצע המרהיב של יריבו נויפלד. בדקה ה-71 חל המהפך הגדול - דוננפלד, בעל הבעיטה החזקה ביותר באותה תקופה, הניף את רגלו לבעיטה חופשית מ -24 מטרים. הכדור טס אל תוך שערה של הפועל וקבע תוצאת ניצחון 2:3 למכבי. היה זה ניצחון ראשון של מכבי בדרבי במשחקי הליגה.