סמל מכבי תל אביב

מתוך מכביפדיה

סמל מכבי תל אביב

LOGO.png

סמל מכבי תל אביב הוא סמלו הרשמי של המועדון והוא משמש את המועדון על גבי מדי המשחק, מסמכים רשמיים, מוצרים הנמכרים בחנויות המועדון וכו'.
סמלו של המועדון מורכב ממגן דוד ובו אותיות המילה "מכבי", סביבו כדורגל ושם המועדון בעברית ובאנגלית. מעל לסמל מתנוססים ארבעה כוכבים המייצגים כל אחד זכייה בחמישה תארי אליפות.
הסמל כפי שמוכר לנו כיום עבר ארבעה גלגולים עיקריים, כאשר המוטיב המרכזי הוא מגן דוד עם המילה "מכבי" והוא חלק עיקרי מכלל הסמלים ההיסטוריים. כמו כן, סמל המגן דוד מהווה את סמלו של מרכז מכבי, הן הישראלי והן העולמי, וכמובן גם את סמלי כלל מחלקות האגודה. לאורך השנים נותר ייצוג הזהות היהודית והציונית המוטיב המרכזי בסמל, כאשר בכל גלגוליו ישנה הקפדה על שמירת סמל המגן דוד המורכב מאותיות "מכבי". בשנות הארבעים, לאות הזדהות עם קורבנות השואה המתחוללת באירופה, נצבע הסמל בצהוב (זכר לטלאי הצהוב אותו נאנסו לענוד כל היהודים תחת השלטון הנאצי). מרכיב הזהות היהודית מלווה את הסמל עד ימינו.

בראשית שנות המועדון, הסמל היה מגן דוד ובתוכו אותיות המילה "מכבי" כאשר מסביבו עלי זית המעטרים אותו ומתחת למגן הדוד נמצאת צורה של משקולת (המייצגת את יהדות השרירים). לאחר מכן נעשה לראשונה ניסיון לכתוב את המילה "מכבי" בצורה מסוגננת יותר וסמל זה שימש את המועדון משנות העשרה של המאה ה-20 עד לסוף שנות ה-30. הגלגול הבא של הסמל הוא כיתוב אותיות המילה "מכבי" בצורה המוכרת לנו היום, והוא שימש את המועדון משנת 1931 (לסירוגין עם הגרסה הקודמת שלו, עד שהתקבע לחלוטין בשנות ה-40) עד לשנת 1989, שבה אומץ הסמל הנוכחי (בגרסה מוקדמת שלו), אך המגן דוד המשיך להוות חלק מרכזי בו.