עידן ג'ורדי קרויף (2018 - 2012)

מתוך מכביפדיה
(הופנה מהדף עידן ג'ורדי קרויף)

עידן ג'ורדי קרויף

ג'ורדי קרוייף נישא בידי השחקנים לאחר משחק הבית נגד ביתר ירושלים (15.05.2018).jpg

ג'ורדי קרויף נישא בידי השחקנים לאחר משחק הבית האחרון שלו.

"עידן ג'ורדי קרויף" הוא כינויה של תקופה בת שש עונות (החל מעונת 2012/13 ועד עונת 2017/18, כולל). במהלך תקופה זו, כיהן ג'ורדי קרויף כסמכות המקצועית העליונה במועדון, תחילה כמנהל ספורטיבי, ובעונתו האחרונה במועדון כמאמן הקבוצה. במהלך עידן ג'ורדי זכה המועדון בשלושה תארי אליפות, גביע המדינה אחד, שני גביעי טוטו, וכן הקבוצה העפילה שלוש פעמים לשלב הבתים בליגה האירופית (מתוכן העפלה היסטורית לשלב הנוקאאוט במפעל) והעפלה לשלב הבתים של ליגת האלופות. עידן ג'ורדי הוא אחד מהעידנים ההישגיים והמוצלחים בתולדות מכבי ת"א.

רקע

לאחר שלוני הרציקוביץ' מכר את המועדון בדצמבר 2007, עבר המועדון תהפוכות ניהוליות ומקצועיות רבות. רוכש המועדון, אלכס שניידר, שילם כ-65 מליון ש"ח עבור המועדון, ונמנע ככלל מלהשקיע סכומים בסדרי גודל דומים לאחר מכן. בין פעולותיו הבולטות של שניידר הייתה שילוב לראשונה, באופן רשמי, של אבי נמני כסמכות מקצועית במועדון (ולבסוף זה שימש כמאמן הקבוצה).
תחת ניהולו של שניידר הקבוצה לא נחלה הצלחות מקצועיות רבות, למעט זכייה בגביע הטוטו, ובאוגוסט 2009 העביר שניידר את הקבוצה בעבור התחייבות לכיסוי חובות עבר, לידיו של מיץ' גולדהאר.
גולדהאר המשיך להעניק לאבי נמני סמכויות מקצועיות נרחבות כמאמן הקבוצה, ולאחר שבעונת 2009/10 נמנע גולדהאר מלהשקיע ממון רב בקבוצה, לקראת עונת 2010/11 העמיד גולדהאר תקציב שיא במועדון, למעלה ממאה מליון ש"ח, זאת תוך מתן חופש פעולה נרחב לנמני בבניית הקבוצה. חרף החתמתם של 13 שחקני רכש בסכומי עתק, הקבוצה לא הציגה יכולת משכנעת בליגה ולא היוותה גורם במאבקי האליפות.
בינואר 2011, בעקבות הכשלון המקצועי, פוטר נמני מתפקידו כמאמן הקבוצה ותחתיו מונה מוטי איווניר. איווניר הדריך את הקבוצה גם בעונת 2011/12, אשר נועדה להצעיר את סגל הקבוצה תוך טיפוח שחקני הבית במועדון. על אף הצלחה יחסית בתחילת העונה, במהלכה העפיל המועדון לראשונה לשלב הבתים בליגה האירופאית, בעיות במרקם החברתי בקבוצה חלחלו למישור המקצועי, ובדצמבר 2011 פוטר איווניר ופינה את מקומו עבור ניר לווין, מנהל מחלקת הנוער דאז.

מינוי קרויף למנהל ספורטיבי

Jordi Cruyff Profile.jpg

ג'ורדי קרויף, המנהל הספורטיבי שהוביל לאחת מהתקופות המוצלחות בתולדות המועדון

במהלך עונת 2011/12 שימש קרויף כמנהלה הספורטיבי של א. א. ק לרנקה הקפריסאית, אותה הוביל לשלב הבתים בליגה האירופאית. במהלך מרץ 2012 החלו שמועות אשר קשרו את שמו של קרויף למכבי ת"א. חרף הכחשות נמרצות מצד שני הצדדים, מונה לבסוף קרויף כמנהל הספורטיבי של מכבי באפריל 2012 והחל בעבודתו באופן מיידי. כחודש לאחר חתימתו של קרויף, הוחתם אוסקר גארסיה כמאמן הקבוצה לעונת 2012/13, ומיד עם תום הליגה החתים קרויף את קרלוס גרסיה וכן את גונסאלו גרסיה.
קרויף הוביל מהפכה בכוורת המקצועית המקיפה את המועדון, כאשר הצוות המקצועי הוחלף כמעט כליל במקורביו של קרויף. כמו כן, קרויף הוביל מהפכה באספקט התקשורתי, ע"י שימת דגש מיוחד על מניעת הדלפות מקרב אנשי הקבוצה, והגבלת גישתם של אנשי תקשורת למתחם האימונים. מדיניות זו סייעה בהגברת הלכידות החברתית במועדון, גורם שהיווה אבן נגף משמעותית במאמצי הקבוצות בעונות הקודמות.

2012/13 - 2014/15: תור הזהב(י)

ליגת העל מפעלים.jpg

הקבוצה זוכה באליפות 2014/15, אחת מתוך שלוש אליפויות בעידן ג'ורדי קרויף.

עם תחילת דרכו הצהיר קרויף כי מטרתו איננה הצלחה מיידית, אך למרות זאת, תמהיל הרכש של קרויף נחל הצלחה לא מבוטלת בתחילת העונה והוביל את מכבי לעמדת מאבק על האליפות. מדיניות הרכש התמקדה בהחתמת השחקנים הישראלים הטובים (והזמינים) בשוק, מתוך תפיסה כי הגבלת הזרים מובילה להכרעת זהות האלופה מתוך שחקניה הישראלים. לשם כך, בחודש ינואר 2013 ביצע קרויף צמד החתמות אשר עיצב את עידן ג'ורדי כאחד מהעידנים ההישגיים בתולדות מכבי, החתמתם של ראדה פריצה, וכמובן, ערן זהבי.
עם החתמת השניים, חל שדרוג מקצועי ניכר בקבוצה והיתרון האיכותי הבטיח לבסוף את תואר האליפות למכבי לאחר תשע עונות עקרות. בסיום העונה עזב אוסקר גארסיה את המועדון מסיבות אישיות, ובמקומו מונה פאולו סוזה, כדורגלן עבר מהטופ העולמי ומאמן וידאוטאון ההונגרית באותה תקופה.

לקראת העונה הצפויה צירפה מכבי ישראלים בכירים דוגמאת טל בן חיים (החלוץ), דן איינבינדר ושובו של ברק יצחקי מתקופת השאלה בקפריסין. עונת 2013/14 קיבעה את מכבי כקבוצה הדומיננטית והאיכותית בכדורגל הישראלי, תוך שהיא מציגה, לדעת רבים, את הכדורגל האטרקטיבי ביותר במהלך עידן ג'ורדי. בעונה זו הפך זהבי לראשונה לבורג מרכזי בקבוצה, תוך שהקבוצה מעפילה לשלב הבתים של הליגה האירופית (לאחר הדחה מול פ.צ. באזל במוקדמות ליגת האלופות.
בעקבות ניצחונות מרשימים על איינטרכט פרנקפורט ו-בורדו בשלב הבתים, העפילה הקבוצה, לראשונה בתולדותיה, לשלב הנוקאאוט בליגה האירופאית, בו הודחה, בפעם השנייה באותה עונה, בידי באזל. בליגה זכתה הקבוצה באליפות נוספת, ואף משכנעת יותר, עם 78.5% הצלחה, לעומת 74.07% בעונה הקודמת.
בסיום העונה שוב התפטר מאמן הקבוצה, פאולו סוזה, וזאת על מנת לעבור לתפקיד המאמן באותה באזל.

לקראת עונת 2014/15 נאלץ קרויף לאתר בפעם השלישית מאמן מתאים למועדון. ביוני 2014 נבחר אוסקר גארסיה לשוב לקדנציה שנייה כמאמן הקבוצה, אולם כחודש לאחר חזרתו החל מבצע "צוק איתן" בעקבות הסלמה בטחונית ברצועת עזה. בשיאו של המבצע, נורו רקטות באופן תדיר לדרום ומרכז הארץ, דבר שהגביר את חששותיו של גארסיה אשר ביקש לעזוב את המועדון בפעם השנייה לאחר כחודשיים בלבד. במקומו של גארסיה מונה פאקו אייסטאראן למאמן הקבוצה.
בשל המתיחות הבטחונית, משחקיה הביתיים של הקבוצה במסגרת האירופאית נערכו בקפריסין, גורם אשר לכל הפחות היה חלק בהדחת הקבוצה ממוקדמות המסגרות האירופאיות מול מריבור הסלובנית ואסטרס טריפוליס. במהלך משחק ההדחה מול אסטרס שימש קרויף כמאמן הקבוצה, עד מינויו של פאקו.
חרף פתיחת העונה המאכזבת באירופה, נחלה הקבוצה הצלחה כבירה בזירה המקומית, ועונת 2014/15 סימלה את שיא הדומיננטיות של הקבוצה בעידן ג'ורדי, זאת על אף שאחוזי ההצלחה באותה עונה היו נמוכים מבעונות הקודמות. בסיום העונה זכתה הקבוצה בטרבל היסטוריה, כאשר לראשונה בישראל זכתה קבוצה באליפות המדינה, גביע המדינה וגביע הטוטו.
למרות ההצלחה הגדולה, חילוקי דעות מקצועיים בין קרויף ופאקו בנושא סגל הקבוצה לקראת העונה הקרובה הובילו לפרידה בין הצדדים, וביוני 2014 מונה סלבישה יוקאנוביץ' כמאמן הקבוצה, לאחר שנחל הצלחה כמאמן קבוצת ווטפורד האנגלית.

2015/16 - 2017/18: עונות הנסיגה

בתחילת עונת 2015/16 רשמה הקבוצה הצלחה מסחררת לאחר העפלה סנסציונית לשלב הבתים בליגת האלופות, בהובלתו הבלעדית של ערן זהבי, לאחר הדחת באזל הזכורה. בעקבות ההעפלה, החתים קרויף את שוער הצעיר של הכוכב האדום בלגרד, פרדראג ראיקוביץ', אשר כונה "השוער הטוב בעולם לגילו". ראיקוביץ' נקנה בסכום שיא של כשלושה מליון יורו. צעד זה היה חריג בעידן ג'ורדי, אשר נהג שלא לשלם סכומי העברה גבוהים עבור שחקני רכש זרים. עם זאת, הקמפיין האירופי של הקבוצה בשלב הבתים היווה אכזבה שכן הסתיים עם אפס נקודות ושער זכות בודד בלבד.
בדצמבר 2015 הודיע יוקאנוביץ' כי הוא עוזב את המועדון לאחר שקיבל הצעה מפולהאם האנגלית. זמן קצר לאחר מכן, חתם בקבוצה פיטר בוס, מאמנה של ויטסה ההולנדית. בוס הצליח לייצב את הקבוצה, אך למרות הצלחות נאות כגון העפלה לגמר גביע המדינה ומאבק צמוד עם הפועל באר שבע על תואר האליפות, בוס סיים את העונה מבלי שזכה בתואר קבוצתי. עם זאת, עונה זו הגיעה לסיומה עם רגעים משמחים כדוגמאת זכייתו של זהבי בתואר שיאן השערים לעונה אחת (35), וכן נצחון היסטורי 6:0 על מכבי חיפה במשחק הפרידה מאצטדיון בלומפילד (לרגל שיפוצים).

עם סיום עונת 2015/16 עזב בוס את הקבוצה לטובת משרת האימון בקבוצת אייאקס אמסטרדם ההולנדית, ובמקומה מונה שוטא ארבלדזה הגיאורגי. כמו כן, ערן זהבי, כוכבה הבלתי מעורער של הקבוצה והסמל להצלחתה המחודשת בעונות האחרונות, נמכר לקבוצה סינית עבור סכום שיא של כ-8 מליון דולר. בזירה האירופית באותה עונה נחלה הקבוצה הצלחה מעורבת עם העפלה לשלב הבתים של הליגה האירופית, בו סיימה במקום השלישי. למרות הצלחות אלו, וכן נצחון 5:0 בדרבי אשר השווה את השיא ההיסטורי משנת 1970, בזירה המקומית התקשתה מכבי מול יריבתה, הפועל באר שבע, ובשל התוצאות המאכזבות פוטר ארבלדזה וקרויף מונה שוב כמאמן זמני עד לאיתורו של מאמן חלופי. קרויף הצליח לייצב את השורות, אך בשל חוסר רצונו המוצהר לאמן את הקבוצה מונה לאחר כחודש ליטו וידיגאל הפורטוגלי. וידיגאל לא הצליח לסייע לקבוצה לזכות באליפות המדינה או בגביע המדינה, ובסיום העונה עזב גם הוא את המועדון.

לקראת עונת 2017/18 הודיעו מיץ' גולדהאר וג'ורדי קרויף כי האחרון ישמש כמאמן הקבוצה באופן קבוע, לראשונה במהלך תקופתו במועדון, כן הוכרז כי לא ימונה מחליף לקרויף בתפקידו הקודם כמנהל הספורטיבי (ובכך ישמרו סמכויותיו).
קרויף לא הצליח לשחזר את הצלחתו כמאמן זמני, ולמרות העפלה נוספת לשלב הבתים בליגה האירופית, סיכמה קמפיין אירופי מאכזב לאחר שסיימה במקום האחרון בבית עם שער זכות בודד. במרץ 2018, בעיצומה של העונה, הודיע ג'ורדי קרויף במסיבת עיתונאים משותפת עם מיץ' כי בתום העונה יסיים את דרכו במועדון לאחר שש עונות. קרויף מסר כי מדובר בהחלטה משותפת הנובעת בעיקרה מתחושת מיצוי הדדית.
לאחר ההכרזה סבלה הקבוצה מירידה חדשה ביכולת, ולקראת סיום העונה אף הוטל ספק בהשתתפות המועדון במפעל אירופי כלשהו לנוכח היכולת החלשה ואובדן נקודות רב. בסופו של דבר, הצליחה הקבוצה לסיים את העונה במקום השני, ובמקומו של קרויף מונה ולדימיר איביץ' כמאמן הקבוצה, אשר הביא עימו צוות מקצועי חדש למועדון.