השחקן ה-12

מתוך מכביפדיה

על השחקן ה-12

The golden rule is to support your team for 90 minutes


ארגון השחקן ה-12 הוקם בשנת 2000 בידי מספר אוהדים משער 11 במטרה "לשנות ולהפוך את הקהל של מכבי ת"א לקהל תומך יותר, מעודד יותר ומסודר יותר – מתוך הבנה שקהל טוב ידחוף את מכבי ת"א קדימה". הארגון אימץ תפיסה שלא הייתה קיימת עד אותה שנה ביציעי הכדורגל בישראל, וחרט על דגלו את עיקרון העידוד למשך 90 דקות, ללא תנאים, וללא קשר לתוצאה על המגרש, מתוך תפיסה שתמיכת היציע בתקופות קשות, תתרום לשחקנים ולקבוצה יותר מאשר קריאות בוז.
כבר מראשית הדרך הטביע הארגון את חותמו בשינוי תרבות העידוד, כאשר עיצב את היציע והוסיף תופים, דגלים, שירי עידוד ועוד. הארגון הצליח להוביל מהפך אידיאולוגי בקרב קהל האוהדים הצהוב, כשפעילותו נעשית חלק בלתי נפרד מהקבוצה, באצטדיון בלומפילד וביתר חלקי הארץ. מבחינות רבות, היה הארגון לחלוץ בקרב ארגוני האוהדים בארץ.
הארגון הרבה לפעול גם מעבר לסטנדרטים הגבוהים שהציב ביציעים. הארגון פעל ודאג לשמירה על זכויות האוהדים, החל ממכירי הכרטיסים, דרך ארגון הסעות למשחקי חוץ ועד ארגון צפיות משותפות במשחקי החוץ בטורנירים אירופאים.
במהלך עונת 2012/13, לאחר שלוש שנים של מחלוקות עם הנהלת הקבוצה ותקופות מלוות בפעילות אלימה מטעם גורמים אחרים ביציע, הכריז ארגון השחקן ה-12 על הפסקת פעילותו וסגירת הארגון. רבים מחבריו מוסיפים להיות פעילים ביציעים, הן בארגונים השונים והן באופן עצמאי.

רקע להקמה

בתקופה שקדמה להקמת הארגון, קהל האוהדים היה קהל מפונק שניחן בקשר הישיר שבין התוצאה על הדשא לבין מידת תמיכתו בקבוצה ובשחקניה.
אחד המשחקים המפורסמים שביטאו את הצורך העז בשינוי פני הקהל היה המשחק נגד מכבי חיפה ב-2 באוקטובר 2000. במחזור השביעי של עונת 2000/01, אותו קהל שלפני המשחק שר צהוב עולה, הפך את עורו, ובדקה ה-67, בפיגור 3:0, נעצר המשחק לכמה דקות עקב התפרעות הקהל והשלכת אין-ספור חפצים למגרש (מה שמנע ממכבי חיפה להרים כדור קרן ליד שער 11).
במהרה, החלו עשרות אוהדים מכל הגילאים לפעול על-מנת להנחיל את העקרונות והאידיאולוגיות שבבסיס הארגון בקרב הקהל הצהוב. השינוי לא איחר לבוא, וכבר באותה עונה שינה הקהל את פניו מקצה לקצה. היציעים נצבעו צהוב, תופים הוכנסו ליציע, דגלים הונפו, שלטים נתלו ושירים נכתבו. מהפכת העידוד קרמה עור וגידים.

המחאה כנגד לוני הרציקוביץ'

במהלך עונת 2003/04, החלה מחאת הארגון כנגד התנהלות הנהלת הקבוצה והיחס מהמשטרה.

פירוק הארגון

פעילות נוספת

במהלך שנות פעילותו של הארגון, אורגנו פעילויות רבות שאינן קשורות בהכרח לקבוצת הכדורגל.
  • הארגון הפעיל את טורניר האוהדים ע"ש ירדן נגאר ז"ל,[1] חבר הארגון שנהרג בתאונת אופנוע בעת חופשה בקפריסין. לאחר פירוק הארגון, נמשכה המסורת של קיום הטורניר וכעת ארגון מכבי פנאטיקס מפעיל אותו מדי שנה.
  • למרות התמקדות הארגון בכדורגל, הארגון תמך ונכח בעידוד הקבוצה גם בענפים נוספים, ובעיקר במשחקי הכדוריד והכדורעף, כששיאו של הקמפיין במשחק הזכור מסדרת גמר הפלייאוף בכדורעף לעונת 2007/08, כאשר 1500 אוהדים (כמות שיא במונחים של כדורעף ישראלי, שמילאו את אולם הדר יוסף עד קצה גבול היכולת) הגיעו על מנת לדחוף את שחקני הקבוצה לעבר הזכייה באליפות (והשלמת הדאבל לאחר עשור ללא תואר).[2]
  • הארגון הפעיל את פורום האוהדים שמהווה עד היום פורום האוהדים הגדול ביותר של מכבי ברשת. לצד אתר הארגון שהיה פעיל לסירוגין.

תפאורות

התפאורות הרבות שהארגון העלה במהלך השנים מרוכזות בעמוד תפאורות שהועלו על ידי הארגון השחקן ה-12

שירים שהשחקן הכניסו ליציע