משחק:30-01-1969 יאנגצ'י נגד מכבי תל אביב - גביע אסיה לאלופות

מתוך מכביפדיה
תאריך ושעה: 30 בינואר 1969 (15:45)
אצטדיון: האצטדיון הלאומי בבנגקוק (נייטרלי)
צופים: 35,000
1 - 0
120' לא ידוע
119' לא ידוע
  יונג שיק קים
הרכב:
סאי יון לי
 
הואה טאק לי
קום סו ביי
קים קי בוק
לי סון פראק
קוק צ'ם לין
 
ספסל:
סיכום משחק

חדשות הספורט 02-02-1969 רגע ממשחק גביע אסיה נגד יאנגצ'יי - גיורא שפיגל מקבל את הגביע (30.01.1969)(נ).jpg

גיורא שפיגל מקבל את גביע אסיה לאלופות

מסע ארוך ומתיש שהחל עם רגע הזכייה באליפות 1966/68 מגיע לשיאו במפגש בין שתי הפייבוריטיות לזכייה בגביע אסיה לאלופות. מכבי מגיעה לאחר ניצחון 6:1 מרשים על מייסור ההודית, בעוד יאנגצ'יי הקוריאנית צלחה את שלב הבתים עם מלוא הנקודות ובמאזן שערים של 17-1, וגם בחצי הגמר לא התקשתה וניצחה 2:0 את טוקיו קוג'יו.
ערב המשחק אמר יוסף מרימוביץ' כי המשחק תלוי ביכולתו של גיורא שפיגל, ותלה בו את הסיכויים לניצחון. עוד דיבר מרימוביץ' בדבר הכושר הגופני המרשים של השחקנים הקוריאנים, וכמו חוזה את העתיד ציין כי ביכולתם לשחק בקצב מהיר יותר מ-90 דקות. על כן ביקש להשיג שער מוקדם שיעניק מרווח נשימה הכרחי להמשך המשחק.

מהלך המשחק:
בדקה ה-29 חיים לוין קולט בעיטה חזקה ומסוכנת, שהייתה אקורד הסיום לפתיחה קוריאנית חזקה.
בדקה ה-33 כמעט קרה הבלתי יאומן - רחמים טלבי הרים כדור למרכז, שלום שיקווה התרומם ונגח פנימה, אך השופט פוסל את השער בטענת יד תמוהה.
בדקה ה-67 היה זה הקפטן הקוריאני ששיחרר פצצה מ-30 מטר אל החיבורים, אך חיים לוין מזנק נהדר והודף לקרן.
תשעים הדקות הראשונות התאפיינו בלחץ קוריאני, אך הגנת מכבי נראתה בלתי חדירה והמשחק הלך להארכה.
בדקה ה-112 יוצאת מכבי למתפרצת מהירה, מאיר נמני מתנהל עם הכדור בצד שמאל, מעביר אותו לדרור בר נור, ההגנה הקוריאנית ממהרת לסגור את שפיגל, ובר נור מנצל זאת כדי להתקדם עד כדי מרחק מטרים ספורים מהשער ומול השוער הוא לא מתבלבל ובועט מדוייק - 1:0 מכבי! בר נור רץ אל תוך הרשת והשחקנים מצטרפים אליו לחגיגות.
שלוש דקות לסיום מצליח לי סון פראק להסתנן עם הכדור אל תוך הרחבה ומול לוין ההמום הוא בועט אל השמיים.

שניות לסיום ניסו הקוריאנים בכל כוחם לדחוק את הכדור אל שערו של לוין, אך הגנת מכבי מרחיקה את הכדור עד טלבי התשוש, שהיטל בפראק, משך אותו אל דגל הקרן וסחט ממנו אותה בעורמה. בתגובה הותקף טלבי, דבר שזיכה את הקוריאנים בכרטיס אדום ישיר ושני כרטיסים צהובים. האות לחגיגות ניתן! מכבי תל אביב אלוף אסיה!

חדשות הספורט 02-02-1969 סיקור משחק גביע אסיה נגד יאנגצ'יי (30.01.1969)(נ) (2).jpg

ההכרזה על זכיית מכבי תל אביב בעיתון חדשות הספורט
הקהל האסייאתי העוין הפך עורו כאשר עלה שפיגל אל היציע להנפת הגביע המסורתית ומחא כפיים נמרצות לקבוצה הצנועה שנלחמה עד טיפת הדם האחרונה. במאמץ עילאי הצליחו הצהובים לסחוט את הקוריאנים, להלום בהם בדקות הקריטיות ולשמור על השער נקי במשך כל המשחק. גביע אסיה לאלופות, התואר היבשתי הראשון של אגודת מכבי תל אביב ככלל ומחלקת הכדורגל כפרט ימריא עם הקבוצה לישראל! השחקנים חזרו למלון, קפצו לבריכה בבגדיהם וחגגו עד השעות הקטנות של הלילה. עם חזרתם ארצה נתקבלו בקהל המונים שביקש להודות לקבוצה על רגעי הקסם ולברך את השחקנים. בין לבין אבד גביע אסיה ועד היום אין יודעים היכן הוא.
עיתונות ומדיה
עיתונות: