גביע אסיה לאלופות 1968/69

מתוך מכביפדיה

הדרך לגביע

08-06-1968 משחק האליפות נגד הפועל פתח תקווה - דרור בר נור כובש שער.JPG

דרור בר נור כובש במשחק האליפות

עונת 1966/68 ("העונה הכפולה") הגיעה לשיאה במחזור ה-58 (מתוך 60). מכבי תל אביב, הראשונה בטבלה ערב המחזור, פגשה את הפועל פתח תקווה מן המקום השני, קרב ישיר שבו ניצחון צהוב יחזיר את צלחת האליפות שבה לא זכתה הקבוצה מאז 1957/58. משך דקות ארוכות לא התעלו הקבוצות ברמתן, אך בדקה ה-64 הבקיע דרור בר נור בן ה-19 את שער היתרון, ובדקה ה-88 חתם בר נור את התוצאה - 2:0 לזכות מכבי! יש אליפות! הזכייה באליפות הקנתה למכבי הזדמנות ראשונה לנסות את כוחה בגביע אסיה לאלופות, גביע בו זכתה הפועל תל אביב כשנתיים קודם לכן, דבר שהוסיף נדבך של אגו לשאיפות בטורניר זה.

יוצאים לדרך

עם פתיחת שנת 1969, כחצי שנה לאחר הזכייה באותה אליפות, הגיעו ההכנות לקראת הטורניר לשיאן. יוסף מרימוביץ' לחץ על הנהלת הקבוצה שיאפשרו ל-19 שחקנים ליסוע, אולם תחילה התנגדה ההנהלה לדרישה זו עקב מחסור בתקציב. אם לא די בכך, מיקו בלו, המגן המצטיין, הודיע להנהלת הקבוצה שלא יצטרף למסע משום שטרם שולם לו מענק עליו התחייבה ההנהלה. בלו אף הצהיר בתקשורת כי "מנוי וגמור עמי לא להצטטרף למסע לבאנגקוק. לא יעזור שום לחץ.. אני לא אסע".[1] ככל שנקפו הימים והתקרב מועד היציאה נתברר כי למרימוביץ' אושר להוציא למסע 20 שחקנים[2] (אם כי בסוף יצאו רק 19), וכן כי מיקו בלו יצטרף לקבוצה.[3]
ב-12 בינואר יצאה הקבוצה, דרך טהראן הקפואה (בה שררו אפס מעלות), אל בנגקוק, בירת תאילנד. בבנגקוק שרר אז מזג אוויר קיצוני, 30 מעלות חום נמדדו לצד לחות גבוהה. לא רק זאת, חלק מעבודת ההכנה שערך המאמן הייתה לחינם, שכן שלושה ימים לתחילת הטורניר הודיעו קבוצות מיידן (אינדונזיה) ואפדיק (פאקיסטן) כי לא יגיעו לטורניר, וכך הוגרלה מכבי לבית עם אלופת יפן, אלופת הונג קונג, אלופת מלזיה, וכן אלופת איראן.

שלב הבתים

מחזור ראשון

דבר 15-01-1969 לקראת משחק גביע אסיה נגד טוקיו קוג'יו (15.01.1969)(נ).jpg

עיתון דבר ערב ביום המשחק הראשון בטורניר

כאמור, פחות מ-48 שעות מאז קידמה בנגקוק את פני מכבי במזג אוויר קיצוני ותנאים קשים, ועד שהחל הטורניר. כבר ב-15 במאי עלו שחקניו של מרימוביץ' אל האצטדיון הלאומי בבנגקוק למשחק המחזור הראשון בשלב הבתים. היריבה - אלופת יפן, טוקיו קוג'יו.מרימוביץ' שאף להאט את המשחק ולתת ליפנים לרוץ לדעת, אולם בדקה ה-15 ניצל טקאיוקי קוואטו סדרת טעויות באגף הימני של מכבי והוא קובע 1:0. רק על סף הירידה למחצית הצליחה מכבי להכניע את היפנים בפעם הראשונה, משה עסיס התכבד לנגוח את שערה הראשון של הקבוצה בטורניר. חמש דקות מהממות (בין הדקה ה-63 ל-68) הובילו למהפך בתוצאה, 3:1 למכבי מרגליהם של גיורא שפיגל ושלום שיקווה. בדקה ה-74 הצליחו היפנים לצמק ל-3:2, אך התוצאה לא השתנתה עד שריקת הסיום. מכבי פותחת את הטורניר ברגל ימין!

מחזור שני

המחזור השני זימן למכבי קבוצה קלה ביותר על הנייר, קאולון הונג קונג, שלא נחשבה למועמד להעפלה מן הבית של מכבי. מרימוביץ' דאג משאננות שחקניו, והפציר בהם לשחק חזק משריקת הפתיחה ועד שריקת הסיום. ביקש מרימוביץ', וקיבל! כבר בדקה השישית הכניע שלום שיקווה את שוער היריבה לאחר פריצה שהחלה עוד במרכז המגרש. בדקה ה-23 היה זה גיורא שפיגל שהתכבד להכפיל את היתרון ועד הדקה ה-67 התוצאה כבר הייתה 5:0, את השערים הנוספים הבקיעו שפיגל ועסיס (צמד). מכבי מציבה עצמה מרחק ניצחון בודד מהעפלה לשלב חצי הגמר, ונדמה שאין יריבה נוחה יותר מפראק המלזית כדי לעשות זאת.

על המשמר 27-01-1969 סיקור משחק גביע אסיה נגד משטרת טהרן (26.01.1969)(נ).jpg

ההכרזה על ההעפלה לחצי הגמר בעיתון על המשמר

מחזור שלישי

במחזור השלישי פגשה מכבי את פראק, אלופת מלזיה, בידיעה שניצחון יסדר לה כרטיס לחצי הגמר(!), אולם מנגד עמדה יריבה עיקשת שסחטה תיקו בשני משחקי הראשונים בטורניר, וגם לה עדיין סיכוי להעפיל לשלב הבא. יוסף מרימוביץ' החליט לרענן את שורות הקבוצה והעלה את יוסי כהן במקום דרור בר נור ומיקי מיכאלי במקום חיים לוין לאחר שאלו הפגינו יכולת שאינה משביעת רצון לדעתו.
מכבי עלתה למשחק כמו מתוך לוע של תותח, "שכבה" על השער המלזי ועד המחצית רשמה 7 החמצות ממצבי כיבוש מצויינים, לצערה, מי שלא מבקיע עתיד לספוג, ובדקה ה-43 מיכאלי הדף בעיטה של סונג היישר אל רגליו של מוחמד בן-יוסוף שלא התקשה ממרחק כמעט אפסי ומול שער ריק לקבוע 1:0 סנסציוני מצד המלזים. המחצית השנייה הייתה המשך ישיר למהלך המשחק במחצית הראשונה, מכבי המשיכה לספק החמצות מסמרות שיער ומפלס הלחץ החל לגאות. עד הדקה ה-64, אז משה עסיס, שהיה המצטיין במגרש, מסר נהדר ליוסי כהן הצעיר שהצליח להכניע את ליאן קנג פו, שוערה של פראק, וקבע 1:1 חשוב עבור הצהובים. מכבי לא הורידה את הרגל מהגז, אך המשיכה להחטיא עד השריקה. בעיתונות נשפכו מילים רבות על התפקת מכבי, החל מאמירה כי התוצאה 12:0 הייתה משקפת באמת ובתמים את הלך המשחק, ועד להכתרת היום כ-"היום השחור ביותר בהיסטוריה של התקפת מכבי תל אביב".

מחזור רביעי

משחק הסיום של המחזור הבתים הפגיש את מכבי עם משטרת טהרן, המוטיבציה הייתה ברורה לכל יושב: הפסד וטהרן מעפילה על חשבון מכבי, תיקו או ניצחון ומכבי בחצי הגמר. אהבה רבה לא הייתה בין הקבוצות, משה עסיס הצהיר לפני המשחק שהצהובים באים לנקום על משחק הנבחרות שנערך זמן קצר לפני מפגש זה. האיראנים, מצידם, חיממו על הדשא, בעת שמוסטפה עאראב קרא לעבר הצהובים "ויווה היטלר" וביצע תנועת שיסוף, בעקבותיה ראה את משה עסיס רץ כאחוז עמקו להכותו. למזלו, המשטרה סייעה בהשקטת המהומה.
המשחק המתוח התאפיין בשליטת כל קבוצה במחצית שונה, מכבי ניסתה להכניע את אסלי, שוער טהרן, ללא הצלחה במחצית הראשונה, בעוד חיים לוין (שבמשחק הקודם סופסל) סיפק את משחק חייו ועצר את הפרסים בכל נסיונותיהם במחצית השניה, והעניק במו ידיו את הכרטיס לחצי הגמר!

גביע יבשתי ראשון בהיסטוריה!

חדשות הספורט 28-01-1969 לקראת משחק גביע אסיה נגד מייסור הודו (28.01.1969)(נ).jpg

מכשול הודי בדרך לחצי הגמר. האמנם?

חצי גמר

למרות שאת שלב הבתים סיימה הקבוצה עם שתי תוצאות תיקו, מכבי העפילה לחצי הגמר מהמקום הראשון, וכך פגשה את מייסור. יחסי הכוחות, לפחות על הנייר, הצביעו על עדיפות ברורה של הצהובים, דבר שגרם למרימוביץ' להתרכז בעיקר בצניעות שחקניו ובהפצרה שלא יבואו זחוחים למפגש.
נראה כי דבריו של מרימוביץ' עזרו לשחקנים, שכן השער הראשון הוא מהמהירים בתולדות המועדון, כדור רוחב מדוייק של מאיר נמני הגיע אל גיורא שפיגל שהדביק את הכדור לרשת. מכבי השתלטה על המשחק ובדקה ה-18 היה זה שלום שיקווה שניצל ערבוביה ברחבה וקבע 2:0. שבע דקות חולפות ובעת שמכבי בעשרה שחקנים (מאיר נמני יצא לקבלת טיפול רפואי), צביקה רוזן נוגע בכדור ברחבה, השופט (שתואר בעיתונות כ-"מגוכח") מחליט שמדובר בפנדל, וההודים מנצלים את ההזדמנות לצמק ל-2:1 ולהפיח תקוות מחודשות.
בדקה ה-55 נקרא יוסי כהן להחליף את דרור בר נור, וכשלוש דקות מרגע שנכנס הוא נוגח מצויין כדור ששלח מאיר נמני, הכדור חודר לשער והתוצאה 3:1 למכבים. ההודים נשברו וכבר כעבור דקה גיורא שפיגל נוגח כדור שהגביה רחמים טלבי ומכבי מגדילה את היתרון ל-4:1, ההודים זקוקים לנס גלוי על מנת להעפיל לגמר הטורניר! נגמר? הצחקתם את רחמים טלבי, שהחליט שהוא רוצה גם להבקיע במשחק הזה, טלבי מסיים מהלך קבוצתי נהדר בבעיטה מכ-25 מטרים וקובע 5:1 לצהובים. בדקה ה-85 נקבעה תוצאת המשחק כששפיגל (שנפגע קודם לכן) התרומם נהדר לכדור גובה, נגח לרשת והשלים שלושער (ובישול), 6:1 מהדהד באצטדיון הלאומי בבנגקוק.

חדשות הספורט 02-02-1969 רגע ממשחק גביע אסיה נגד יאנגצ'יי - גיורא שפיגל מקבל את הגביע (30.01.1969)(נ).jpg

יש גביע! גיורא שפיגל מקבל לידיו את גביע אסיה הראשון בו זכתה מכבי תל אביב!

גמר

הרגע הגדול של הטורניר הגיע. מכבי, שהפגינה בחצי הגמר את משחקה הטוב בטורניר, פוגשת את היריבה הקשה ביותר, יאנגצ'י, אלופת דרום קוריאה, שהייתה פייבוריטית לזכיה עוד משלב חלוקת הבתים. מרימוביץ' הודאג בעיקר מהכושר הגופני של היריבה, בציינו כי הם מסוגלים לשחק בקצב מהיר גם למעלה מ-90 דקות, את תקוותיו לניצחון תלה ביכולת של הכוכב, גיורא שפיגל ובשאיפה להשיג שער מהיר בפתיחת המשחק.
הקוריאנים לא אפשרו למכבי לכבוש שער מהיר, ומהר מאוד אף הבהירו מי הקבוצה החזקה מבין השתיים. בדקה ה-29 חיים לוין מצליח לקלוט בעיטה חדה ומסוכנת שהייתה אקורד הסיום של הפתיחה הקוריאנית הלוחצת. שלוש דקות לאחר מכן התרומם שלום שיקווה להגבהה של רחמים טלבי, הכניע את סאי יון לי, אך השופט סוברי פוסל את השער.התוצאה נותרת 0:0. במחצית השנייה המשיכו הקוריאנים ללחוץ, אך ללא הגעה למצבים טובים, הזדמנותם הטובה ביותר הייתה בדקה ה-67, כשהקפטן, קוק צ'ם לין, שחרר בעיטה מ-30 מטר וסחט זינוק של חיים לוין אל החיבורים, מכבי ניצלת.
כפי שחזה מרימוביץ', המשחק הגיע להארכה, ואם לא די היה בהבדלי הכושר בזמן תשעים הדקות הראשונות, הרי שבהארכה המצב בלט עוד יותר, לפחות עד הדקה ה-112. מכבי, שעיקר כוחה היה בהתקפות המתפרצות, ביצעה בדיוק את מה שייחלה לו. מאיר נמני התנהל עם הכדור באגף השמאלי ומסר לדרור בר נור. הקוריאנים מיהרו לסגור את שפיגל, ובר נור ניצל זאת כדי להתקדם אל הרחבה ולהגיע לאחד על אחד מול השוער, בר נור לא מתבלבל וקבע 1:0 מדהים מבחינת הצהובים. בר נור רץ אל תוך הרשת ושאר הקבוצה מצטרפת אליו לחגיגות. הקוריאנים המשיכו לנסות את מזלם, ושניות לסיום הגיע אירוע שמסמל את המשחק עבורם - טלבי הצליח להטל במגן לי סון פראק ולסחוט ממנו קרן שתתסייע למכבי למשוך מעט את השעון, בתגובה הותקף טלבי והקוריאנים זוכו בכרטיס אדום ושני כרטיסים צהובים, שניות לאחר מכן הגיעה שריקת הסיום. בפעם הראשונה בהיסטוריה, מכבי תל אביב אלוף אסיה!

אחרית דבר

35,00 אסייתים פקדו את גמר הגביע וסיפקו תצוגת עידוד עויינת מבחינתה של מכבי תל אביב. הצהובים יכלו להם, ויכלו לקוריאנים העדיפים וזכו בגביע בזכות מלחמה עיקשת, הגנה חזקה ודהירה אחת של דרור בר נור. הצופים לא נותרו אדישים, ובהענקת הגביע מחאו כפיים לקבוצה הצנועה שנלחמה עד טיפת הדם האחרונה. השחקנים חזרו למלון עם הגביע בידיהם, קפצו לבריכת המלון כשהם עוד לבושים בבגדים מהמשחק וחגגו עד השעות הקטנות של הלילה את הזכייה ההיסטורית. בשובם ארצה חיכה להם קהל המונים שביקש להודות לקבוצה על רגעי הקסם ולברך את השחקנים. היה זה מסע מופלא שהחל בעונת 1966/68 והסתיים בשלהי ינואר 1969, בצורה הקסומה ביותר.
בחלוף השנים אבד הגביע, ועד היום לא ידוע מקום המצאו.

הערות שוליים

  1. בלו: לא אסע לבאנגקוק. חדשות הספורט, 01 בינואר 1969 בראיון למנשה נאמן.
  2. מבוכה במכבי ת"א: מה עם הפצועים? חדשות הספורט, 06 בינואר 1969.
  3. מירמוביץ': "נחזור עם גביע אסיה", בלו נוסע - ברנס נשאר. חדשות הספורט, 12 בינואר 1969.